
Terveisiä Milanosta, designviikoilta. Hersyvä ja eloisa vaikutelma jäi niin kaupungista designviikkojen aikaan kuin myös sisustusvaikutteista. Värejä ja muotoja riitti!
Kuvat kertovat sanojakin enemmän, mitä nyt on ilmassa. Ohessa neljä selkeää teemaa poimittuna Milanosta:
1. Syvät ja kirkkaat värit yhdessä - värien paljous
2. 1920-luvun vaikutteet huonekalujen muotokielessä, pyöreitä, somia muotoja - kalusteet - kuten sohvat - selkeästi aiempaa pienempiä
3. Monikulttuurisuus sisustuksessa - samassa tilassa voi olla vaikutteita niin Japanista, Skandinaviasta kuin myös afrikkalaisista käsityöläisperinteistä
4. Yhteisöllisyys - niin messuosastot kuin huonekalujen sijoittelu kannustavat olemaan yhdessä
Eikö ole ihanan helppoa? Tuntuu kuin oikeastaan mitä tahansa voisi yhdistää toisiinsa niin värien kuin muotojen puolesta!
Kyllä onkin mielenkiintoisia kokonaisuuksia - voisin kuvitella, että kiertely on laittanut luovuuden kukkimaan. :)