
Tanskalainen Menu jatkaa brändin vahvistamista jo kolmannessa sukupolvessa. Firmassa työskentelevä Joachim Engell-Hansen avasi kotinsa ovet Residence magazinelle. Kuvat Erik Lefvander ja teksti Michelle Meadows.
Tanskalainen Menu jatkaa brändin vahvistamista jo kolmannessa sukupolvessa. Firmassa työskentelevä Joachim Engell-Hansen avasi kotinsa ovet Residence magazinelle. Kuvat Erik Lefvander ja teksti Michelle Meadows.
INSPIRAATIO
Yksi lehdistä, jonka aina ostan, on ruotsalainen Residence Magazine. Tyylitaiturimaisen oivaltava sisustuslehti, jonka jokaista aukeamaa tulee huokailtua. Lehdestä löysin tämän stylisti Joanna Lavénin ihanan kodin, jonka kuvat lainasin iloksenne täältä.
Kuvat Erik Lefvander Teksti Marie Bird Julkaistu Residence Magazine
INSPIRAATIO: muotoilujohtaja Anna Teurnellin perheen koti Södermalmilla. Jo aikaa sitten Residence-lehdessä julkaistu koti tuli nyt vastaan netissä ja pakkohan tämä inspiraatio on jakaa. Kodin on stailannut Lotta Agaton. Kuvat Kristoffer Johnsson ja teksti Imke Janoschek. Juttuun, klik. Ihan mielettömän upea koti, muuttaisin heti jos joku tätä tarjoaisi. Juttu muuten kannattaa linkin takaa lukea, tosi mielenkiintoinen!
ARIAKE, ajaton ja eleetön japanilainen kalustefirma lanseerasi tuotteensa Stockholm Design Weekin aikana. Ihan parasta mitä messut tarjosivat, inspiraatiota ja kaunista sisustamista hienojen kalusteiden lisäksi.
Kävin paikan päällä tapaamassa Ariaken väkeä, kiitos kollegan Piia Kalliomäki, joka fiksasi meille kutsut näyttelyn ensimmäisenä päivänä. Uskomattoman hieno näyttely, jonka oli kuratoinut Residence Magazinen väki ja stailannut Annaleena Leino-Karlsson. Kuvat lainasin Ariaken kautta kun paikan päällä oli niin paljon väkeä ( asuntoon pääsi vain 40 henkeä kerrallaan) että omissa kuvissani vilahti aina ihmisiä. Asunto on ollut yksityiskotina melkein koko olemassaolonsa ajan, viimeiset ajat kuitenkin Meksikon suurlähetystön käytössä ja nyt siihen on muuttamassa perhe, joka remontoi asunnon näiden näyttelyiden jälkeen kodikseen.
Mrs Jones on sisustustoimittaja, stylisti, sisustussuunnittelija ja bloggaaja Jonna Kivilahti. Mrs Jones -blogissa pääset nauttimaan inspiroivista kodeista, sisustamisen ideoista ja ajan ilmiöistä. Kiinnostaako sinua kaupallinen yhteistyö tämän blogin kanssa? Bloggaajaan saat yhteyden tästä.
Loading...