Teetetyt kuosipuvut, ”taikakengät” ja vintage-löydöt olivat Tuomari Nurmion tyylin kulmakiviä vuonna 2001.
”Keikoilla pystyy kekkuloimaan vähän koreammissa kamppeissa”, kuvaili Tuomari Nurmio Glorialle toukokuussa 2001.
15 vuotta sitten muusikon tyyli koostui kirjavista kuoseista, teetetyistä puvuista, vintage-löydöistä ja tavaramerkiksi muodostuineista huopahatuista. Esiintyvälle taiteilijalle tyyli on aina ollut osa työtä.
”Äijät ovat usein yhtä turhamaisia harmaiden pukujensa, paitojensa ja solmioidensa kanssa, vaikka se rooli varataan mielellään naisille. Jopa perusjuntit näyttävät usein diivailevan reilulla tyylillään, kaljamahoillaan ja verkkareillaan eli sillä, etteivät yritä olla mitään ihmeempää.”
Tuomari Nurmion vaatekaapin aarteisiin kuuluivat muun muassa Bangkokissa teetetty leopardikuvioinen samettipuku sekä solkikengät, joissa oli sellaista taikaa, että hän uhkasi käyttää niitä niin pitkään, kunnes ne eivät enää pysy jaloissa.
"Jopa perusjuntit näyttävät usein diivailevan reilulla tyylillään, kaljamahoillaan ja verkkareillaan."
Näyttävän näköinen herrasmies kertoi pitävänsä riemunkirjavien show-pukujen teatraalisuudesta, ja harmitteli, ettei niiden käyttämiseen tarjoudu enempää tilaisuuksia.
”Kaljabaareihin nämä vaatteet eivät sovi. Siellä voi saada turpaansa tällaisissa.”