Näin me kaikki mokailemme sisustaessa!

Glorian Koti teki nettikyselyn sisustusmokista. Kyselyyn vastasi 169 sisustajaa. Kyselyn perustella yleisimmät mokat ovat nämä:

 

 36 % vastaajista

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen

teki heräteostoksen ja kantoi kotiin sisustusesineen, jota ei tarvitse ja josta ei pidä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

"Meni rahaa hukkaan. Tavara jäi käyttämättä", kertoi eräs vastaaja. 

Ja toinen: "Ostin blogeissa pyörivän design-tuotteen yhtään miettimättä tarvitsenko sitä tai sopisiko se kotiimme."

 

Tuliko maalattua seinä väärällä sävyllä? Et ole ainoa... Kuva Anna-Kaisa Melvas ja Anna Huovinen

 

34 % vastaajista

maalasi seinän mielestään kivalla sävyllä, joka ei sitten näyttänytkään seinässä kivalta.

"Maalikaupan näytepalasessa se näytti mukavan turkoosilta. Kotona maalattuani totesin, että sehän on ihan vesieristeen väristä. Onneksi löysimme alennusmyynnistä tapettia, jolla peitimme pilalle menneen seinän."

"Seinän piti olla harmaa, mutta se näyttää liilalta."

 

31 % vastaajista

ripusti eteiseen valaisimen, joka on tehoton tai liian himmeä.

"Valo odottaa edelleen sähkömiestä. Tosin vasta on mennyt muutama viikko."

 

30 % vastaajista

ripusti verhot ikkunaan - mutta ne olivat juuri ratkaisevasti liian lyhyet.

"Pidensin verhot toisella kankaalla. Ovat kivemmat kuin alkuperäiset ja ei ole kenelläkään samanlaisia."

"Sijoitin eteen huonekalun, jonka takaa liian lyhyt verho ei näy."

 

Uuh, tämä ei ole oikea verhomitta... Kuva Tuomas Kolehmainen

 

24 % vastaajista

on sijoitellut kaikki huonekalut pitkin seinänvierustoja.

"Sisäinen sisustussuunnittelijani on kuitenkin heräämässä; ruokapöydän sijoittaminen eri tavalla tuo kaivattua piristystä."

 

Muitakin mokia on sattunut:

"Ostin sängynpeitteen, sisustustyynyt ja verhot samaa kuosia. Makuuhuone näytti "tyrmäävältä", kun silmissä vilisi sinänsä tyylikäs ritarinkukkakuviomeri."

"Eniten on harmittanut halpojen lastulevyhirviöiden ostaminen, koska ne eivät kestä päivittäistä käyttöä ja ovat kaiken lisäksi rumia. Ne yksilöt, joita en ole vielä vaihtanut, olen tuunannut dc-fixillä ja yrittänyt parsia liimalla ja nauloilla mahdollisimman hyvin kasaan."

 

Mutta korjattiinko mokat?

"Isältä peritty mottoni on, että kyllä se silmä siihen tottuu, jos vähän pieleen menikin."

"Mokaa on harmillista katsoa ja aina sen nähdessäni ajattelen, että voi kun tosta tuli ihan väärän sävyinen. Sitten pitää kuunnella vanhempien, sisaren ja miehen naljailua asiasta."

"Koko sisustus tuli suunniteltua erikoisen verhon ympärille ja kun kyllästyin verhoon alkoi muu sisustus näyttää ankealta. Verho oli mittatilauksena tehty ja sen asentaminen oli niin vaikeaa kananpaskaseinään, että helpommaksi tuli vain muuttaa. Nyt 5 vuotta myöhemmin asunnon nykyisilläkin asukkailla näkyi olevan sama verho vielä paikoillaan!

 

Klassikoilla pärjää aina! Kuva: Tuomas Kolehmainen

 

Yksi onnistujakin joukossa on:

"Ette ehkä usko, mutta en ole tehnyt yhtään noista virheistä. Huonekalut ovat kaikki klassikoita, kerran hankittu on aina hyvä. Kotia ei tarvitse somistaa, jos se on muuten kaunis (ja vähäroinainen)."

Sisältö jatkuu mainoksen alla