
Tilavan espoolaiskodin keittiö oli ahdas ja synkkä. Turhia väliseiniä purkamalla tilaan saatiin toivottuja lisäneliöitä ja luonnonvaloa.
Kun Niina ja Thomas Grönholm ostivat 1960-luvulla rakennetun 300-neliöisen talon Espoon Haukilahdesta, he tiesivät olevansa suuren remontin edessä. Talo oli melko alkuperäisessä kunnossa, keittiötä oli remontoitu edellisen kerran 1980-luvulla ja siinä oli talon kokonaisneliöihin nähden niukasti tilaa.
Niina ja Thomas halusivat keittiön avonaiseksi, olohuoneen ja ruokailutilan yhteydessä toimivaksi tilaksi. Kattavassa saneerauksessa kaikki keittiön ahtaaksi tekevät seinät purettiin. Vanha keittiö oli sokkeloinen, tunkkainen ja pimeä. Ikkunat suurennettiin, lattiat ja valaistus uusittiin. Alaslaskussa on valaistuksen lisäksi integroidut kaiuttimet, sähköt ja viemäröinnit. Päätyseinän korkeat kaapit upotettiin saumattomasti seinän sisään.
-Halusimme suuren saarekkeen, koska meillä ruokaa tehdään lähes aina seurustelun merkeissä. Yleensä saarekkeen ympärillä viihdytään parhaiten. Se toimii myös loistavasti tarjoilutasona.
Pariskunnan aikuiset lapset eivät asu kotona, mutta tässä keittiössä kokkaillaan usein ystävien kanssa tai kahdestaan.
-Thomas kokkaa, minä katselen vierestä viinilasin kanssa. Tykkäämme kutsua ystäviä vaikkapa vain nakkikastikkeelle. Juhlapyhät vietetään aina perheen kanssa, ja silloin väkeä onkin helposti 15 henkeä. Ja on keittiössä ollut Michelin-kokkikin, Thomaksen 50-vuotisjuhlissa, Niina kertoo.
Tilaa keittiön, ruokailutilan ja olohuoneen yhdistelmässä on nyt noin sata neliötä. Niina ja Thomas ovat remontin lopputulokseen tyytyväisiä.
-Keittiö on meistä todella onnistunut. Valo pääsee tilaan, ja ikkunan suurentaminen oli hyvä ratkaisu. On mukavaa, ettei juhlapyhienkään aikana ole ahdasta, Niina ja Thomas toteavat.
Juttu on julkaistu Glorian Kodissa 04/2024.