
Kodin työpiste uudistettiin täysin. Muodonmuutoksen jälkeen sotkuinen nurkkaus siistiytyi tietokone- ja ompelupisteeksi, jossa on ilo työskennellä.
Näin työpisteen muodonmuutos tehtiin:
Sekava ja epäkäytännöllinen työpiste tarvitsi kipeästi uutta järjestystä. Asukas tarvitsi pöytätietokoneen ja sille tilaa. Tässä kodissa myös ommellaan ahkerasti, joten ompelukoneelle ja saumurillekin tarvittiin paikka.
Uudistus aloitettiin siivoamalla turhia tavaroita pois. Käyttämätön sovitusnukke myytiin ja seinää vasten nojanneet maalauspohjat vietiin säilöön muualle. Vanhaa puukaappia siirrettiin, jotta seinän ja kaapin väliin saatiin sopiva kolo pöydälle. Näin myös hukkatilana ollut nurkka saatiin käyttöön. Takaseinä tapetoitiin raikkaalla graafisella tapetilla: Boråstapeterin TT Scandinavian 2739 Designers -tapetti, 67 e/rulla, Värisilmä. Sivuseinä maalattiin lämpimän harmaalla sävyllä: Tikkurilan Remontti-Ässä, sävy V481.
Tietokonepöytä koottiin valkoisesta työtasosta ja erillisistä jaloista: kiiltävänvalkoinen Cello-työtaso, 60 x 165 cm (levy sahattiin mittaan), 70 e, K-rauta, ja pöydänjalat 10 e/kpl, Ikea. Pöydälle mahtuvat nyt uusi tietokone, tulostin sekä piirustus- ja maalausvälineet. Aiemmin pöydällä ollut puinen laatikosto kiinnitettiin seinälle viemästä pöytätilaa. Ilmoitustaulu siirtyi sivuseinältä tietokoneen yläpuolelle. Sivuseinällä ollut valaisin sai uuden paikan pöydän yltä.
Ompelulle jäi vanha pöytä, joka uudistettiin pukkijaloilla: pukkijalat 25 e/kpl, Ikea. Niiden hyllyillä on säilytystilaa. Aiemmin olohuoneen valaisimena ollut Ateljé Lyktanin Bumling-valaisin sijoitettiin pöydän ylle tuomaan yleisvaloa.
Siveltimien ja kynien telineet ovat paksusta puuvillakankaasta ommeltuja pussukoita. Puulaatikon vetimet uudistettiin näin: nahkanauhasta tehtiin lenkki ja päät nidottiin kiinni laatikon sisäpuolelle.
Hyvännäköinen kokonaisuus tuli vanhasta nurkasta. Kiitti vinkistä.