
Nelihenkisen perheen kaupunkiasunto Helsingin keskustasta löytyi sattumalta, kun perheen äiti selaili myynnissä olevia asuntoja. Silmään osui hyvän kokoinen, kuudennen kerroksen asunto Kruununhaassa, jossa oli mieleinen, viuhkamainen pohjaratkaisu ja hauska historia.
Asunto oli avara, ja sen arvokkuuden tuntua lisäsi se, että presidentti P.E. Svinhufvud oli asunut siinä. Parveke, sijainti ja kauniisti entisöity rappukäytävä lopulta ratkaisivat valinnan.
Edellinen remontti asuntoon oli tehty vuonna 1995. Nyt kaikki katot ja seinäpinnat tasoitettiin sekä maalattiin. Ovia entisöitiin ja vaihdettiin.
/gloria.fi/s3fs-public/wysiwyg_images/img_7524.jpg?itok=MssqRE2D)
/gloria.fi/s3fs-public/wysiwyg_images/img_7611.jpg?itok=noGsSWjV)
Juttu on tiivistelmä Glorian Kodissa joulu-tammikuussa 2016–2017 julkaistusta jutusta Presidentin huoneet. Visiitti-sarjassa kurkistetaan lehdessä esiteltäviin koteihin.