
Downton Abbeysta tuttu Elizabeth McGovern muutti hahmonsa tapaan Yhdysvalloista Englantiin. Hierarkiaa hän ei ymmärrä.
Downton Abbey -tv-sarjan ensimmäinen jakso ilmestyi viisitoista vuotta sitten. Nyt brittilinnalle ja sen väelle sanotaan heipat elokuvassa Downton Abbey: The Grand Finale. Sarjan faneille elokuva on kuin lohdullinen syli, jossa voi viettää hetken rakastettujen hahmojen kanssa. Granthamin kreivitärtä, Cora Crawleyta näyttelevä Elizabeth McGovern on ylpeä lopputuloksesta.
–Pelkäsin, että jatkaisimme tarinaa liian pitkään ja ikään kuin hiipuisimme, mutta tietyllä tapaa olimme nyt parempia kuin ikinä.
Viiden kauden ja kolmen elokuvan aikana näyttelijöistä on tullut perhe. Välit ovat yhtä lämpimät kuin valkokankaallakin.
–En usko, että voisimme teeskennellä sitä. Olemme kasvaneet yhdessä.
Kaksi uusinta Downton Abbey -elokuvaa ovat Elizabethin puolison Simon Curtisin ohjaamia.
–Simon oli täydellinen työhön, koska hän on elänyt Downton Abbeya kauttani alusta asti. Hän on työskennellyt näyttelijöiden kanssa muissa projekteissa ja tuntee heidät kauttani. Arvostan hänen herkkyyttään käsitellä materiaalia ja näyttelijöitä.
Kuten hahmonsa Cora, myös Elizabeth muutti Yhdysvalloista Englantiin ja kasvatti englantilaiset lapset. Coran tavoin hän tuntee välillä itsensä irralliseksi brittikulttuurista eikä ymmärrä hierarkian, luokkien ja titteleiden merkitystä. Erojakin heidän välillään on.
–Turhautuisin tuon ajan naisiin kohdistuviin rajoituksiin.
Muuttaessaan 32 vuotta sitten Englantiin Elizabeth pelkäsi, ettei pääsisi sisälle brittiläisiin näyttelijäpiireihin. Toisin kävi.
–Se on suoranainen ihme! Englannissa kaikki näyttelijät asuvat Lontoossa, tuntevat toisensa ja tekevät sekä teatteria että elokuvia. Se eroaa paljon Yhdysvalloista, missä näyttelijät työskentelevät New Yorkissa, Los Angeleissa ja Chicagossa.
Niin Oscar-, Golden Globe- kuin Emmy-ehdokkuudet saaneen Elizabethin kirjoittama näytelmä Ava: The Secret Conversations nähdään syksyllä New Yorkissa. Hän esittää pääosaa, Hollywood-legenda Ava Gardneria.
–Olen siitä hyvin innoissani! Teatterissa saan olla huomion keskipisteenä ja nauttia aplodeista, Elizabeth vitsailee.
Downton Abbey: The Grand Finale elokuvateattereissa. Juttu on julkaistu Gloriassa 9/2025.