Näyttelijä Rea Mauranen, 68: ”Masennuin hirveästi, kun tajusin, millaista elämä on eläkkeellä”

klo 16:07 | 1.2.2018
Näyttelijä Rea Mauranen ei ole koskaan halunnut päästä helpolla. Suurista iloista ja suruista on syntynyt taidetta ja unohtumattomia kokemuksia. ”Elämää ei pidä pihtailla”, hän sanoo.Lue koko juttu
Rea Mauranen on upea, suorasanainen, hyvä näyttelijä. Yllätyin kuullessani hänen
laulavan Yle Areenassa Seurojentalon Tangossa.
Naiset ovat sellaisia ja miehet tällaisia... Yleistystä. Elämänkokemus ei näköjään tarkoita viisautta. Kunpa vanhemmat naiset edes näyttelijäpiireissä puolustaisivat nuorempia, mutta onko sekin yleistys totta, että nainen on naiselle susi.
Tää on aivan väärä ja yleisesti käytetty kommentti. Tämä lause on : Homo homini lupus= Ihminen on
susi ihmiselle. Ei siis nainen on susi naiselle. Hesarin kolumnissakin Maaret Kallio väänsi tämän naisia koskevaksi. Oisko nyt jo tällainen naisvihamielinen väännös unohdettava. Kyllä historia todistaa miehen vähintään yhtälailla osaavan olla susi toiselle ihmiselle.
Nainen on naiselle nainen. Vielä pahempaa.