Toimitusjohtaja Håkan Långstedt: "En palkkaa ketään, joka kävelee hitaasti"

Saas Instrumentsin toimitusjohtaja Håkan Långstedt sanoo asiakkailleen aina kyllä. "Kun on vähän kusessa, on hyvä paikka oppia uutta", hän uskoo.Lue koko juttu

Toimitusjohtaja Håkan Långstedt: "En palkkaa ketään, joka kävelee hitaasti"

Kommentit (20)

Vireessämuttaei juostenkustu

Voihan sitä vaikka reuman takia kävellä hitaasti tai ihan vain siksi että on ymmärtänyt että hötkyilemällä ei tule kuin kusipäisiä lapsia. Pääasia on pää.

  • ylös 69
  • alas 37
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kristalli

Onpas taas negatiivista kommentointia. Missään ei mainita että artikkelin yritys maksaisi työntekijöilleen minimipalkkaa, tai jopa sen alle. Jäikö rutisijoilta täysin huomaamatta että tuotteet valmistetaan Helsingissä. Kuinka monta tuotantolaitosta Suomessa, saati stadissa enää on. Iso hatun nosto yrittäjälle joka pitää bisneksensä Suomessa. Näitä yrittäjiä maa tarvitsee. Enkä yhtään ihmettele että tässä olevien kommentoijien kaltaisia nurisijoita ei palkata. Mihin on kadonnut duunariylpeys? Ylpeys siitä että saa olla töissä ja osana isompaa kokonaisuutta. Ylpeys siitä että tekee mitä hyvänsä, tekee sen kunnolla. Inisijöillä jotka itkee 7 minuutin viikkotyön lisäyksestä ei Suomea suosta nosteta. Miettikääpä hetki valittajat, kuka teidän palkkanne maksaa ja mitä se palkan maksaja saa teidän puoleltanne?

  • ylös 43
  • alas 45
Vierailija

Joo hoivaa kissaansa varmaan, mutta koirat ovat muslimeille, erityisesti somaleille epäpuhtaita eläimiä, joita voi tappaa ja jahdata ainakin omassa maassaan.

  • ylös 25
  • alas 30
Vierailija

Kyse on kai enemmän siitä mitä kriteeriä rekrytoinnissa on soveliasta käyttää, palomieheltä nopeasti juoksu on työn ehdoton edellytys, tuskin design firmassa.

  • ylös 35
  • alas 27
Speedy

Enpä edes hakisi kyseiseen firmaan. Johtajan kriteerit sen verran outoja (vaikka nopealiikkeinen olenkin)

  • ylös 41
  • alas 25
Vierailija

Minusta asia useimmiten on juuri näin. Minä olen palkannut pari laahustajaa ja kaduin kyllä. Eilen kävin extempore parturissa kun itsellä oli 20 min aikaa. Kaduin kun parturi osoittautui haaveilevaksi laahustajaksi. Kukin laahustakoot omalla ajallaan... Sairaudet tietysti asia erikseen.

  • ylös 27
  • alas 28
kohta nokallaan

Meillä on töissä ihminen, joka puolijuoksee koko ajan... pitääkin suositella, että hakisi tuonne.

Se nyt on vain itsensä korostamista, "mulla on NIIIIIN kiire". Naurettavaa ja typerää.

  • ylös 36
  • alas 25
Vierailija

Muka tehokkaat kipittäjät saa yhtään sen enempää aikaiseksi. Kunhan vaikuttavat 'tärkeiltä'. Ovat vaan työpaikan kireäpipoja. Olin ite ennen himohiihtäjä ja aina niin pirun kiireen tärkeenä. Idiotismia. 

  • ylös 33
  • alas 19
Todisteita riittää

Tyypillistä,heti mollaamaan ja politisoimaan! Minusta tuo Håkanin motto on loistava,sillä ripeä kävelijä on elämässä muutenkin aina aikaansaava ja tehokas. Löntystelijöitä tässä maassa riittää,ja niitä,joilla on selitys ja puolustus joka asiaan.

  • ylös 27
  • alas 26
Hexa

Håkke oli 5-vuotta meikäläiselle pomo 2007 syyskuuhun asti.

Yhtä hyvää työnantajaa saa kyllä hakea, oltiin kuin yhtä perhettä kaikki.

Moikkasi aina aamuin, iltapäivisin ja kysyi kuinkas voidaan.

Harvoissa yrityksissä on samanlaista yhteisöä.

Merkittävin asia on Håken kyky uudistaa niin yritystä kuin omaa ajattelutapaansa.

Opin merkittävästi yrityksestä asioita, joita tulen tarvitsemaan jatkossa.

Fiksu mies kun arvostaa laadukkaita menopelejä.

Saas ansaitsee onnistumisensa vaikeuksien kautta uuteen kukoistukseensa.

Kiitos ja kaikkea hyvää!

Tv.Hese

  • ylös 19
  • alas 23
Vierailija

Kyllä huomaa, että kyseessä on paljon lukenut ja kokenut mies. Kyllähän selkeästi laahustaminen kertoo siitä, että paljoa ei saa aikaan. Oma tupa oma lupa ja jne. Mielensä pahoittaneet voisivat vaikka liittyä kirjakerhoon ja tilata tusinan erilaisia johtamiseen liittyviä kirjoja, niin saavat hieman kuvaa, että kuinka usein persoonallinen tyyli toimii. Esim Jobs ja Apple, Virgin ja Branson ja jne. 

  • ylös 19
  • alas 21

Minusta ihminen saa palkata omaan firmaansa juuri sellaisia työnhakijoita kuin haluaa. Tosin en itsekään pidä löntystelijöistä. Mies vaikuttaa kyllä pitkäraajaiselta, ja keskimittainen voi joutua kipittämään hänen rinnallaan jos aikoo pysyä tahdissa. Pitkin jaloin on helppo ikäänkuin harppoa.

  • ylös 23
  • alas 18
Vierailija

-maininta
21.9.2015 10:56
http://www.ts.fi/uutiset/turun seutu/771686/Valehoitajalle elinkautinen murhasta ja kolmesta murhan yrityksesta

Edelleen uskotaan ettei monen sadan hengen gang stalkingingista voi jäädä kiinni, koska vainoajat vaihtuvat säännöllisesti.
"Lilja" kirjoitti 18.5.2015 20:21

  • ylös 21
  • alas 20
Vierailija

Hyvät harrastukset. Joillakin elämän täyttää aikuisena porukassa yhden vainoaminen

  • ylös 19
  • alas 17
Vierailija

Tuommoinen tietynlaiseen ajatteluun jumittuminen, kuten kävelyvauhti, ei anna hyvää kuvaa ihmisistä/yrityksestä. Kiireen vaatiman tahdin ehtii omaksua silloin, kun tarvetta on.

  • ylös 18
  • alas 15

Suosituimmat

Uusimmat

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Suosituimmat