Hienostuneesta lasista, läpikuultavasta keramiikasta, sympaattisesta rottingista ja ryhdikkäästä metallilankakehikosta on leikkisät Compiled-valaisimet tehty.
Valaisinta voi muunnella tilanteen mukaan, eikä siihen ihan helposti kyllästy. "Käyttöesineen ei tarvitse muodostua kiinteästi yhdistetyistä osista, sillä vapaasti yhdistettävillä elementeillä saadaan luotua uudentyyppistä esinemaailman estetiikkaa", kertoo Compiled-sarjan suunnittelija Sebastian Jansson.
Suunnittelijaa inspiroineet arkiset pöytäesineet, kuten vaasi, kulho ja kori ovat saaneet uuden muodon. Nämä elementit muodostavat toimivan ja hauskan yhdistelmän. Compiled-valaisinsarja voitti vastikään hopeaa Grafian järjestämässä Vuoden Huiput -kilpailussa Tuotemuotoilun kategoriassa. Mutta saako suomalainen muotoilija olla näin leikkisä ja kepeä?
Kirjoittaja on Glorian Kodin toimitusharjoittelija Tampereen ammattikorkeakoulusta.












Kommentit