Suomi on prototyyppien luvattu maa, sillä moni hieno designesine jää vaille tuotantoa. Sitä vastoin Suunnittelijatoimisto Helorinne & Kallio on päässyt ryminällä suomalaisiin koteihin, sillä heidän suunnittelemiaan Pukkilan kaakeleita on myyty kymmenen vuoden aikana jo yli 14 miljoonaa kappaletta.
Menestyksen salaisuus on suomalaisuus ja suomalaiseen makuun suunnitellut mallistot. Pukkila on Pohjoismaiden ainoa keraamisia laattoja valmistava yritys. Historiaa niiden suunnittelussa ja valmistuksessa on peräti 140 vuotta, ja laatat valmistetaan omassa tehtaassa Turussa. Yhteistyö Helorinne & Kallion kanssa alkoi 2002.
- Toimme laattojen valmistamiseen kuluttajalähtöisen mallistoajattelun; ei riitä, että on erilaisia laattoja, vaan halusimme rakentaa tarinallisia kokonaisuuksia erilaisiin koteihin ja erilaisille ihmisille, Jarkko Kallio kertoo.
Vuonna 2006 lanseerattu Suomi-mallisto oli menestys. Se voitti Fennia Prize -kunniamaininnan ja nosti kahdessa vuodessa Pukkilan kotimaisten seinälaattojen myyntiä 60 prosenttia. Muös vuonna 2009 lanseerattu Pala-mallisto palkittiin kansainvälisellä red dot design award -palkinnolla.

Kuvassa olevan uuden Saaristo-juhlamalliston jujuna on yhdisteltävyys. Aava-, Usva-, Kaste- ja Laine-nimisten laattojen sävyt on poimittu luonnosta. Väreinä on moneen moderniin kotiin sopivaa savenharmaata, grafiitinharmaata, mullanruskeaa, honganruskeaa ja tietysti myös vaaleaa. Sarjan eri osia voi yhdistellä. Lisäksi myynnissä on uusi laattakoko 20 x 40 cm sekä lattialaatat sävy sävyyn malliston kanssa.
Kommentit