Grillikoulu

Kesän parhaat makkarat

Glorian ruoka&viinin vieras, Master Chef Mika Toivonen, paljastaa kolmen suosikkimakkaransa ohjeet.

makkaraa pk
Parasta makkaranteossa on sosiaalisuus. Kutsu ystävät makkaratalkoisiin.

Makkaramassan valmistus
Jauha lihat ja silava myllyssä. Jos et omista lihamyllyä, voit pyytää lihakauppiasta jauhamaan lihat puolestasi.
Lihan lämpötilan tulisi olla lähellä nollaa astetta. Sen vuoksi laita lihat pakastimeen noin
15–20 min ennen makkaranvalmistuksen aloittamista.  
Pilko sipulit ja muut raaka-aineet pieniksi kuutioiksi. Jauha kuivat mausteet morttelissa. Silppua tuoreet yrtit. Murskaa jää.
 Laita jauhettu makkaramassa, silava ja mausteet yleiskoneeseen ja anna pyöriä keskinopeudella noin 10–15 min. Lisää jäämurskaa vähitellen, jolloin massa alkaa emulgoitua eli rasva ja vesi yhdistyvät. Jäämurskan ansiosta massasta tulee pehmeämpää.
Pursota massa suoleen makkarapursottimen avulla. Käytä hieman öljyä, jotta saat suolen makkarasuppilon päälle. Pursota makkaramassaa hiljalleen suoleen, mutta älä täytä liian täyteen. Pyörittele pötköstä sopivankokoisia makkaroita kierittämällä joka toista makkaraa vastakkaiseen suuntaan.
Pistele makkaroiden pintaan muutama reikä terävällä neulalla tai hammastikulla, jotta ne eivät halkea keitettäessä. Kypsennä makkaroita noin 80-asteisessa vedessä 20–30 min, jotta makkara on täysin kypsä.
Jäähdytä makkarat nopeasti kylmän veden alla tai jäävedessä. Grillaa. Keitetyt makkarat säilyvät jäapissa viikon.

Thaimakkara
1 kg possun kasleria
150 g silavaa
1 tl muskottia
3 tl chilirouhetta
1 tuore chili
1 tl valkopippuria
2 tl korianterinsiemeniä
3 tl sinapinsiemeniä
4 valkosipulinkynttä
2 rkl suolaa
1 nippu tuoretta korianteria
1 rkl kalakastiketta
1 dl kookoskermaa
170 g sipulia
2 dl jäämurskaa tai 1 dl kylmää vettä

Chorizo
1 kg possun kasleria
150 g silavaa
2 sipulia
1 paprika
1 tl muskottia
4 tl chilirouhetta
1 tuore chili
1 tl valkopippuria
2 tl kuminansiemeniä
3 tl sinapinsiemeniä
3 tl savustettua paprikajauhoa
4 valkosipulinkynttä
2 rkl suolaa
3 dl jäämurskaa tai 1 1/2 dl kylmää vettä

Lammasmakkara
800 g lampaanintaa/niskaa
200 g porsaanniskaa/lapaa
200 g silavaa
1 tl muskottia
1 1/2 tl valkopippuria
1 nippu lehtipersiljaa
1 nippu timjamia
hieman tuoretta rosmariinia
4 valkosipulinkynttä
2 rkl suolaa
2 sipulia
3 dl jäämurskaa tai 1 1/2 dl kylmää vettä


Salsa makkaroille
12 isoa tomaattia
2 avokadoa
1 mango
4 kevätsipulia
1 punainen chili
kourallinen korianteria
oliiviöljyä
suolaa
pippuria
2 (luomu)limetinmehu
Tee tomaatteihin ristiviilto ja kasta ne kiehuvaan veteen. Nosta pois, kun kuori alkaa irrota. Jäähdytä kylmässä vedessä ja kuori. Halkaise tomaatit ja poista siemenet.
Kuutio tomaatit. Kuori avokadot ja mango, poista siemenet ja pilko. Pilko sipuli, chili ja korianteri. Lisää oliiviöljyä ja mausta suolalla, pippurilla sekä limetinmehulla. Sekoita.

Kommentoi


Viestisi *
Kirjoita numeroina ilman välilyöntejä
kolme seitsemän yksi
Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia

Kommentit